Životní úroveň vlastní domácnosti hodnotí kladně 56 procent Čechů, Moravanů a Slezanů.

6. 12. 2020
Vážení čtenáři, do hodnocení hospodářské situace domácností v České republice se ekonomické důsledky koronavirové epidemie zatím příliš nepromítly. Za dobrou považovala v září životní úroveň vlastní domácnosti totiž více než polovina obyvatel ČR, zatímco opačný názor měla přibližně pouze desetina lidí. Je to obdobný výsledek jako ve stejném měsíci loňského roku, tedy půl roku před propuknutím epidemie v ČR. Toto zjištění vyplývá z uveřejněných výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Zmíněné nezávislé šetření se konalo mezi 5. až 20. zářím. Zapojilo se do něj 951 lidí ve věku od 15 let.

Jako dobrou nebo dokoncevelmi dobrou hodnotilo letos v září životní úroveň své domácnosti 56 procent Čechů, Moravanů a Slezanů. Naopak za špatnou či velmi špatnou ji mělo 12 procent dotázaných. Necelá třetina respondentů pak životní úroveň své domácnosti charakterizovala jako ani dobrou, ani špatnou. „Oproti předchozímu výzkumu z června 2020 se hodnocení životní úrovně vlastní domácnosti statisticky významně nezměnilo,“ uvádí autoři výzkumu. Aktuální hodnocení je podle nich srovnatelné i s výsledky z loňského září, kdy životní úroveň své domácnosti hodnotilo pozitivně 54 pct lidí, zatímco 11 procent ji vnímalo jako špatnou. „Do hodnocení životní úrovně vlastní domácnosti se nastupující ekonomická krize zatím zřetelně nepromítla,“ konstatuje CVVM. Podle autorů výzkumu to ale není překvapivé, poněvadž hodnocení životní úrovně vždy vykazovalo značnou setrvačnost a na změny ekonomického vývoje reagovalo zvolna a s určitým časovým intervalem.Skeptičtěji než k ekonomické situace vlastní rodiny se ale Češi, Moravané a Slezané staví k hodnocení hospodářské situace celé země. Pozitivně ji v září hodnotilo 21 procent respondentů. Více než třetina účastníků ji naopak charakterizovala jako špatnou. Za ani dobrou, ani špatnou považuje hospodářskou situaci ČR 42 procent občanů.
 
Při komparaci s červencovými výsledky se hodnocení hospodářské situace země zhoršilo. Podíl pozitivního hodnocení byl září o pět procentních bodů nižší, a vrátil se tak na podobnou hodnotu, jakou měl v červnu. „V porovnání s obdobím před nástupem koronavirové pandemie je aktuální hodnocení národohospodářské situace výrazně horší a je zhruba srovnatelné s úrovní, na které se pohybovalo naposledy v průběhu první poloviny roku 2015,“ dodává a uzavírá CVVM.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím ČTK)

 

Zapojte se do diskusí

Zde máte možnost zapojit se do diskuze či položit provozovateli stánek nějaký dotaz.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč