7. 8. 2020
Vážení čtenáři, LRV opět probere diskutovaný stavební zákon. Předlohu ministerstvu pro místní rozvoj vrátila legislativní rada na konci června k dopracování. Mluvčí resortu Vilém Frček minulý týden uvedl, že ministerstvo počítá s tím, že na konci srpna návrh zákona projedná vláda. Sněmovna by měla zákon projednat v prvním čtení na přelomu září a října, doplnil.
„Ministerstvo pro místní rozvoj vyšlo připomínkám Legislativní rady vlády maximálně vstříc, nebyli jsme v žádném zásadním rozporu. Po jednání rady, až bude definitivní stanovisko, bude o podobě stavebního zákona obsáhle veřejnost informovat,“ uvedl úřad na dotaz, jaké změny autoři do zákona zanesli.
Právní norma by měla podle plánu vlády platit od jara 2021. Kabinet si od ní slibuje výrazné urychlení a zjednodušení povolování staveb. Účinnost by měla postupně nabíhat do poloviny roku 2023. Vládní legislativci v červnu návrh ministerstvu vrátili „k dopracování zejména některých institutů a procesních i jiných úprav, které zároveň nebylo možno dořešit či konkrétně naformulovat přímo při projednávání“.
Problém současné stavební legislativy tkví podle ministryně Kláry Dostálové (za ANO) v roztříštěnosti předpisů a stavebních úřadů, kdy existuje téměř 20 typů stavebních řízení a deset typů různých povolovacích procesů. Podle návrhu zákona by po jeho schválení mělo stačit jedno správní řízení a celé řízení o povolení stavby povede jeden stavební úřad. Celý proces má být digitalizovaný. Neintegrovaní do systému takzvaného jednoho razítka mají zůstat jen částečně památkáři, a to u kulturních a národních památek a památkových rezervací. Dle mínění zástupců podnikatelských komor a svazů se zákon po zapracování připomínek odklonil od původní podoby a situaci ve stavebnictví místo zjednodušení naopak výrazně zhorší.
Mgr. Petr Jezdinský (s využitím webů České tiskové kanceláře, Ministerstva pro místní rozvoj a Právního prostoru)