V sobotu se otevřelo nové berlínské letiště.

4. 11. 2020
Vážení čtenáři, dne 31. října 2020 se otevřelo nové berlínské letiště. Jeho oficiální název zní Letiště Willyho Brandta Berlín Braniborsko (Flughafen Berlin Brandenburg Willy Brandt). Nový vzdušný přístav byl pojmenován po slavném německém sociálně-demokratickém politikovi Willy Brandtovi, spolkovém kancléři, držiteli Nobelovy ceny za mír v roce 1971, který se proslavil svoji politikou Ostpolitik. Samotné letiště se nachází zhruba 18 kilometrů jihovýchodně od centra města a v budoucnu nahradí dvojici stávajících berlínských vzdušných přístavů - Tegel a Schönefeld.

Letiště by mělo přepravit 40 milionů pasažérů ročně a mělo by být třetím nejvytíženějším německým letištěm po letištích ve Frankfurtu a Mnichově. Pro porovnání, pražské Letiště Václava Havla loni odbavilo rekordních 17,8 milionu cestujících.

Ze stávajícího berlínského vzdušného přístavu Schönefeld se již minulý týden stal Terminál 5 nového letiště, Terminál 1, který je ústřední částí letiště Willyho Brandta, bude po opakovaných odkladech otevřen v sobotu 31. října, což je devět let po původně předpokládaném termínu. Terminál 2 bude sloužit nízkonákladovým společnostem, kvůli pandemii nemoci covid-19 ale bude uveden do provozu nejdříve od jara nadcházejícího roku. Letiště Tegel by mělo být uzavřeno do 8. listopadu. Dalším krokem ke zprovoznění nového letiště bylo otevření železniční trati pro pravidelný provoz. Od pondělí 26. října linka berlínské městské dráhy zastavuje na novém podzemním nádraží „Letiště BER - Terminál 1-2“.

Vzdušný přístav, s jehož stavbou se začalo v říjnu 2006, se měl původně otevřít již v říjnu 2011. Od té doby byl ale termín opakovaně odkládán, především kvůli nedostatkům v protipožární ochraně. Průběžně také stoupaly finanční náklady na stavbu, které měly původně dosáhnout 2,8 miliardy eur. Podle posledních odhadů náklady dosahují téměř deseti miliard eur. Hlavní terminál má rozlohu 360.000 m2. Dominantou letiště je 72 metrů vysoká řídící věž.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Dopravních novin a ČTK)

Zapojte se do diskusí

Zde máte možnost zapojit se do diskuze či položit provozovateli stánek nějaký dotaz.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč