Česká národní banka nechala limity pro poskytování hypoték beze změny.

2. 6. 2021
Vážení klienti, milí čtenáři, ČNB ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Současně nepovažuje nyní za nutné obnovit další dva limity pro poskytování hypoték a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování půjček na bydlení. Centrální banka o tom informovala na tiskové konferenci poté, co bankovní rada projednala Zprávu o finanční stabilitě 2020/2021.

Loni v červnu přitom ČNB zrušila u posuzování žádostí o půjčku na bydlení limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

I za situace uvolněných úvěrových standardů a přetrvávajícího nadhodnocení cen bydlení lze pravidla pro poskytování hypoték zatím ponechat beze změny. Překračování limitu LTV či poskytování úvěrů s vysokými hodnotami DTI a DSTI je záležitostí několika málo institucí,“ konstatoval guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Zachování limitů s povděkem kvitovaly hypoteční banky. Z průměrné hypotéky 3,2 milionu Kč to znamená, že žadatel o půjčku na bydlení musí v hotovosti složit deset procent (320.000,- Kč), reagoval analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník. Omezit poptávku po hypotečních úvěrech mohou podle něj nyní úrokové sazby.

Banka bank poskytovatele hypoték upozornila na to, že považuje úvěrové standardy za „hraničně uvolněné“. „Na další uvolňování úvěrových standardů a přijímání dodatečných rizik by ČNB již musela reagovat nástroji makroobezřetnostní politiky,“ uvedla centrální banka.

Scénář, kterému se chceme vyhnout, je, aby instituce, které uvolnily úvěrové standardy, nenásledovaly další s cílem udržet si tržní podíl. Pokud takovou situaci uvidíme, zpřísníme úvěrové podmínky. Zatím jsem takovou situaci nezaznamenali,“ sdělil ředitel sekce finanční stability České národní banky Jan Frait.

Zpřísňování limitů na hypotéky lze podle analytika Komerční banky Františka Táborského očekávat na přelomu tohoto roku. V polovině příštího roku totiž centrální bankéři očekávají, že se ekonomika již bude nacházet v normálním stavu, což byl i hlavní důvod zvýšení proticyklické rezervy pro banky, dodal.

ČNB konstatovala, že ceny nemovitostí loni a v prvních měsících letošního roku navzdory pandemii svižně rostly. Banka bank odhaduje, že ceny bytů jsou v ČR nadhodnoceny v průměru o 18 procent a ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů až o čtvrtinu.

Zpráva ČNB uvádí, že významným zdrojem systémových rizik v ekonomice je opakované roztáčení spirály mezi dluhovým financováním nákupu rezidenčních nemovitostí a jejich rychle rostoucími cenami.

Rostoucí koncentrace úvěrů spojených s financováním nemovitostí je tak pro domácí bankovní sektor jedním ze strukturálních rizik. Podíl hypoték na úvěrech privátnímu  nefinančnímu sektoru se blíží jedné polovině a v porovnání s ostatními zeměmi EU je tato koncentrace nadprůměrná,“ upozornila Česká národní banka.

Dodala, že ve srovnání s cenovým dnem z konce roku 2013 jsou ceny nemovitostí v České republice vyšší zhruba o 70 procent. Podle Fraita ceny realit letos ještě rychle porostou. Příští rok ČNB čeká výrazné zpomalení tempa růstu cen imobilií. S postupným zpomalováním tempa růstu počítá banka i u úvěrů na bydlení. Celou zprávu o finanční stabilitě centrální banka zveřejní 15. června.


Mgr. Petr Jezdinský (s využitím ČNB a ČTK)


Zapojte se do diskusí

Zde máte možnost zapojit se do diskuze či položit provozovateli stánek nějaký dotaz.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč