Skiareály v České republice proinvestovaly do rozvoje 750 mil. Kč.

2. 11. 2020
Vážení čtenáři, provozovatelé tuzemských zimních středisek do jejich rozvoje zainvestovali 750 milionů korun. Některé plánované projekty musely ale kvůli pandemii odložit. Původně letos skiareály plánovaly investovat rekordní miliardu korun. Na on-line tiskové konferenci to řekli prezidentka Asociace horských středisek ČR (AHR) Kateřina Neumannová a ředitel AHR Libor Knot. Státní agentura CzechTourism bude lákat cizince do ČR na zimu. Vynaloží na to 17 mil. Kč.

Významnou část investic provozovatelé zimních středisek dali stejně jako loni do technického zasněžování. Rozšiřovali ho, ale také nakoupili modernější technologie. Podle Knota nové stroje zajišťují vyšší efektivitu, šetří vodu i energii. Šetrná řešení včetně výstavby akumulačních nádrží vyhledávají skicentra stále více.

„Investice za posledních pět let do tohoto způsobu jsou vysoké, činí zhruba tři čtvrtě miliardy korun, letos to pokračovalo,“ sdělil Knot. Vyjma zasněžovacích systémů střediska pořizují podle Knota i rolby s technologii Snowsat, která umožňuje nastavit optimální hloubku sněhu. Funguje nově v Deštném, dříve už ji začali používat ve Špindlerově Mlýně na Černé Hoře nebo na Ještědu, uvedl.

Další významný objem finančních prostředků padl na propojování sjezdových tratí, modernizaci strojů na úpravu sjezdovek a rozšíření možnosti on-line služeb.

Lyžaři budou letos moci vyzkoušet tři nové lanové dráhy. Ve Skiareálu Kraličák v pohoří Kralického Sněžníku to bude sedačková lanovka, která poskytne vyhřívané sedačky, wi-fi a kapacitu 2 500 míst. V Říčkách v Orlických horách vznikla odpojitelná šesti sedačková lanová dráha s krycími bublinami. Nová sedačková lanovka obohatí letos v zimě rovněž skiareál v Mladých Bukách v Krkonoších.

Dále na Ještědu vzniká nová páteřní sjezdová trať Nová Skalka. Na nedalekém Tanvaldském Špičáku rozšířili modrou turistickou sjezdovku. Areál Dolní Morava své sjezdovky propojil a rozšířil, investoval do večerního lyžování. Rozšíření sjezdových tratí se dočkaly i ty na Klínovci, Malé Úpě a v Bílé. Samoobslužné kiosky na prodej skipasů a vrácení čipových karet nově zřídili v Harrachově a Říčkách. V lyžařském resortu Černá Hora-Pec a ve Špindlerově Mlýně už prodávají přes 70 procent skipasů on-line. 

 

Mgr. Petr Jezdinský (s použitím ČTK)

 

Zapojte se do diskusí

Zde máte možnost zapojit se do diskuze či položit provozovateli stánek nějaký dotaz.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč