Pařížané se stěhují za nižšími nájmy a kvalitou života na venkov.

18. 9. 2023
Vážení klienti, milí čtenáři, pandemie covidu-19 je pryč a turisté se vrátili do Paříže, avšak  čím dál tím více obyvatel už má ale tohoto velkoměsta dost. Ve francouzském hlavním městě tak bydlí stále méně lidí a ceny realit tam klesají. Radnice teď jednají rovněž o rušení školních tříd. Pařížany lákají k přestěhování menší města, trendu nahrává i home office, píše německý týdeník Der Spiegel.

V době přísných protipandemických opatření utíkali někteří obyvatelé ze stísněných městských bytů na venkov, kde existuje více prostoru a taktéž příroda. Díky možnostem, jaké nabízí především práce z domova, se někteří z nich nyní rozhodují přestěhovat se natrvalo - a některá města se již snaží občany metropole přitáhnout. Loni na podzim spadla průměrná cena za m2 ve francouzské metropoli pod symbolickou hranici 10.000 eur (235.500 Kč), uvedla realitní kancelář Century 21. S částkou 9.758 eur byla cena za metr čtvereční meziročně o více než 1.000 eur nižší. Vyjma rostoucích úroků to má i jiné důvody - nabídku a poptávku pozměnily dopady pandemie a přesuny do okolí a na venkov, což vedlo k poklesu cen, vysvětluje realitní agentura. Než se teď byt prodá, trvá to významně déle než dřív.

Paříž ztrácí obyvatele vytrvale už od roku 2012, jak vyplývá z údajů statistického úřadu Insee. V roce 2021 se populace zmenšila o 7800 na 2,139.900. Nižší počet lidí už se promítá i do chodu škol. Musejí se totiž zavírat třídy, což je fenomén, který byl typický spíše pro venkovské oblasti. Ve školním roce 2022 bylo zrušeno 50 tříd, protože ubylo 6 000 žáků. Městské zastupitelstvo se ještě brání tomu, aby po letních prázdninách muselo zavřít dalších 157 tříd základních škol. Nastoupit má do škol o 4 000 dětí méně než v předchozím roce. Studie francouzského statistického úřadu vyčísluje dynamiku útěku z Paříže: loni připadalo na každých 22 domácností, které se do města přistěhovaly, 100 jiných, které město opustily. Podle studie k tomu přispívají rodiny s dětmi. Počet dětí ve školním věku se v Paříži v roce 2021 snížil o 2,1 procenta.

Z trendu stěhovat se z Paříže těží menší města, jako je Vannes v Bretani nebo alsaský Colmar. V Adrienovi a Marion, mladém páru s dvěma dětmi, zrálo rozhodnutí odstěhovat se z Paříže už za pandemie. Chtěli začít profesně znovu a do středu pozornosti postavit rodinu, řekl Adrien deníku Le Figaro. „Máme už dost Paříže, dost věčné nejistoty, krádeží skútrů a dost lidí, kteří nezdraví na chodbách.“ Přestěhovali se tedy do malé obce v Dordogne na jihozápadě Francie a otevřeli si penzion a restauraci. Pro Johanu, která se přestěhovala z Paříže do severofrancouzského Amiensu, byly důvodem ceny nájmů. „V Paříži jsme platili 1 400 eur za 36 metrů čtverečních,“ říká. Teď bydlí v městské vilce poblíž centra a platí 800 eur za 75 metrů čtverečních.

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Le Figaro, Der Spiegel a ČTK)

Zapojte se do diskusí

Zde máte možnost zapojit se do diskuze či položit provozovateli stánek nějaký dotaz.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč