Česká národní banka omezení pro hypoteční úvěry nezměnila.

2. 12. 2020
Vážení klienti, ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny. Stejně tak nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta. Bankovní sektor je totiž podle centrální banky stabilní a české obchodní banky zůstávají odolné vůči případným nepříznivým dopadům koronavirové krize.

Centrální banka ale současně upozornila, že pokračující silný růst cen nemovitostí v České republice zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka bank nadhodnocení odhaduje průměrně na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

V rámci omezení pro hypotéky tak ČNB ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 pct. Současně nepovažuje aktuálně za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování půjček na bydlení.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

Podle oslovených expertů ČNB rozhodnutím ponechat limity pro hypotéky naznačila, že se dalšího růstu kupních cen realit nebojí. Na hypoteční trh, který letos směřuje k rekordnímu roku, dle odborníků rozhodnutí vliv mít nebude. Vývoj v příštím roce bude záležet na situaci tuzemského národního hospodářství a domácností. Objem skutečně nových hypotečních úvěrů byl v prvních devíti měsících letošního roku přitom podle zprávy ČNB rekordní. Tuzemská centrální banka nicméně očekává, že dopady epidemie koronaviru se postupně projeví a dynamika úvěrů na bydlení oslabí, obdobně jako růst cen imobilií.

Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka se české komerční banky v době pandemie nestaly zdrojem dodatečných ekonomických problémů, ale naopak se staly součástí jejich řešení.

„Potvrzují se naše očekávání ohledně vysoké odolnosti tuzemského finančního sektoru vůči dopadům koronavirové krize. Náš bankovní sektor je díky polštářům a rezervám, vytvořeným v dobrých časech, nadále schopen poskytovat úvěry firmám i domácnostem,“ uzavřel.

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím ČNB, ČTK a Idnes.cz)

Zapojte se do diskusí

Zde máte možnost zapojit se do diskuze či položit provozovateli stánek nějaký dotaz.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč