Hypoteční banky loni poskytly hypotéky za 163 mld. Kč.

9. 5. 2023
Vážení čtenáři, milí klienti, obchodní banky v České republice loni poskytly hypoteční úvěry za 163 miliard korun, což bylo 40 procent objemu v rekordním roce 2021. Objem úvěrů ze stavebního spoření klesl o polovinu na 54 miliard korun. Důvodem jsou vysoké úrokové sazby a rostoucí inflace. Na tiskové konferenci to řekl generální ředitel Hypoteční banky a ČSOB stavební spořitelny Martin Vašek. Hypoteční banka ze skupiny ČSOB je lídrem hypotečního trhu. Jen skupina ČSOB poskytla klientům hypoteční úvěry za 42 miliard korun a úvěry ze stavebního spoření v objemu 12 miliard korun. ČSOB je součástí mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která působí v Belgii a v zemích střední a východní Evropy.

Komerční banky poskytly klientům loni půjčky na bydlení za 217 mld. korun. V porovnání s mimořádným výsledkem v roce 2021 jde o pokles na čtyřicetiprocentní úroveň. Z hlediska objemu půjčených peněz se tak hypoteční trh podle mínění Vaška vrací k situaci před tímto extrémním nárůstem. Projevil se dopad zvýšení úrokových sazeb a dalších regulačních kroků České národní banky, jakož i dramatický růst inflace. Obdobný objem úvěrů jako loni očekává Vašek i letos. Vašek upozornil na skutečnost, že se stavební spoření díky příznivým úrokovým sazbám stává zajímavou spořící i úvěrovou příležitostí. V roce 2022 bylo v České republice uzavřeno 570.000 smluv na stavební spoření, což je nejlepší výsledek za osm let, poznamenal. Mírně loni klesla průměrná výše hypoték. „U hypoték se výrazně projevilo očekávané ochlazení. Musíme však mít na paměti, že současnou situaci srovnáváme s rokem 2021, který byl v mnoha ohledech výjimečným. Úrokové míry dosáhly v minulém roce vysokých hodnot, dalo by se říct maxima. Pozvolný pokles sazeb by se mohl dostavit v druhé polovině roku 2023,“ odhadl Vašek. Rok 2023 bude podle jeho názoru rokem pokračující stabilizace trhu. „Inflace pravděpodobně  dosáhla svého vrcholu a její míra bude postupně klesat. Stejně tak se dá očekávat stagnace úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Z hlediska objemu poskytnutých hypotečních úvěrů se dá očekávat stabilizovaná situace na úrovni roku 2022," podotkl. Pokračující oživení očekává u stavebního spoření. Nepředpokládá ani výrazné zhoršení splácení úvěrů klienty. 

Objem poskytnutých úvěrů stavebními spořitelnami sice nedosahuje výsledků rekordního roku 2021, nicméně jde o jeden z nejlepších výsledků od roku 2010. „Pro velkou část veřejnosti jde o spořící produkt číslo jedna. Dlouhodobě se ukazuje, že aktivní smlouvu o stavebním spoření má téměř třetina Čechů, Moravanů a Slezanů. K zájmu o stavební spoření v současnosti přispívají zajímavé úrokové sazby na spořících účtech, ale také dostupnost úvěrů a jejich příznivé sazby ve srovnání s hypotékou,“ uzavřel člen představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny Vlastimil Nigrin.

Mgr. Petr Jezdinský (s použitím ČSOB, ČSOB stavební spořitelny, PATRIA.cz a ČTK)

Zapojte se do diskusí

Zde máte možnost zapojit se do diskuze či položit provozovateli stánek nějaký dotaz.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč