Češi během pandemie rekonstruovali hlavně interiér.

3. 2. 2022
Vážení čtenáři, milí klienti, čtyři z pěti Čechů, kteří od začátku koronavirové epidemie loni na jaře rekonstruovali dům či byt, se zaměřili na úpravu jeho vnitřku. Cíl vytvořit pracovnu potřebnou pro práci z domova měla ale jen dvě procenta úprav. Toto zjištění vyplývá z nezávislého empirického šetření výzkumné agentury STEM/MARK mezi 833 klienty Stavební spořitelny České spořitelny, kteří si vzali úvěr na rekonstrukci mezi loňským březnem a letošním květnem.

Více než 85 procent účastníků průzkumu uvedlo, že covidová pandemie neměla na jejich bydlení zásadnější vliv. V úvěrech na rekonstrukce se to ale podle SSČS negativně neprojevilo. Objem i počet úvěrů na rekonstrukce byl loni vysoký napříč celým trhem.

Z těch, kdo se do rekonstrukce bydlení pustili, se 80 procent rozhodlo pro úpravy uvnitř domu či bytu. Vnější rekonstrukci provádělo 29 procent dotázaných a úpravy pozemku realizovala přibližně desetina respondentů.

Jako důvod pro rekonstrukci uvedlo 37 procent lidí touhu bydlet v novém, hezčím a praktičtějším prostředí. Případů, kdy rekonstrukce řešila poruchu, nebo byla jinak nutná, bylo 24 procent. Snaha ušetřit peníze či být ekologičtější byla podnětem zhruba pro každou čtvrtou rekonstrukci.

Nejčastěji se lidé při rekonstrukcích zaměřovali na zlepšení stavu rezidenční nemovitosti, tj. rodinného domu či bytu a doplnění či vylepšení jejího vybavení. Většinou se opravovaly podlahy, omítky a malba, z místností pak kuchyň nebo koupelna.

Tři čtvrtiny lidí se o práci při rekonstrukci podělily s profesionály. Zcela samo si úpravy provádělo 14 procent dotázaných. 

Mgr. Petr Jezdinský (za použití webů STEMMAR, Estav.cz a ČTK)

Zapojte se do diskusí

Zde máte možnost zapojit se do diskuze či položit provozovateli stánek nějaký dotaz.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč