Česká národní banka bude pravděpodobně moci pro futuro stanovovat pravidla pro hypoteční úvěry.

3. 4. 2021
Vážení čtenáři, milí klienti, v souladu s novelou zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance, ve znění pozdějších předpisů, kterou na svém jednání 24. března 2021 schválila Poslanecká sněmovna, by mohla mít ČNB zákonnou pravomoc určovat podmínky pro získání úvěrů na bydlení. Ta totiž může dosud hypotečním bankám dávat pouze doporučení, která ale nejsou právně závazná. Legislativní změna by měla omezit možná rizika na finančním trhu, např. nadměrné zadlužování domácností. Návrh právního předpisu musí ještě schválit Senát.
 
Centrální banka bude moci vyhlásit podmínky, za jakých budou moci poskytovatelé úvěrů na bydlení poskytnout klientovi hypoteční úvěry. Mezi parametry bude patřit celková výše spotřebitelských úvěrů žadatele o hypotéku zajištěných stejnou obytnou nemovitostí v poměru k hodnotě zajištění. Dále to bude poměr výdajů spotřebitele vyplývajících z celkové výše jeho dluhů k jeho příjmům. Posledním parametrem pak bude celková výše dluhů spotřebitele k jeho příjmům

Vláda vložila do novely opatření, na jehož základě by mohli mladí klienti do 36 let získat k hypotečním úvěrům snadnější přístup. Na návrh Rozpočtového výboru poslanci ještě původní návrh zmírnili tak, že v případě manželů nebo registrovaných partnerů bude pro dosažení výhodnějších podmínek stačit, aby jen jeden z nich byl mladší 36 let.

Zákon samotný žádné konkrétní limity nestanovuje, ty bude moci nastavit Česká národní banka. Podle Ministerstva financí budou nastaveny tak, že například u ukazatele poměru půjčky vůči hodnotě nemovitosti (LTV) budou mít mladší lidé hodnotu o deset procentních bodů vyšší než ostatní.

Novela zákona o ČNB má rovněž rozšířit možnosti obchodů centrální banky na finančních trzích. Do loňského roku mohla obchodovat pouze na peněžním trhu a jen s úzkým okruhem subjektů. Širší možnosti obchodů i rozšíření okruhu subjektů však loni na jaře vláda předložila poslancům samostatně jako předlohu v legislativní nouzi v souvislosti s nástupem pandemie onemocnění covid-19. Sněmovna ji následně upravila tak, že bude platit jen do konce roku 2021. „Novela zákona o České národní bance uvádí nástroje naší centrální banky do souladu s úpravou ve vyspělých zemích včetně eurozóny,“ konstatoval v reakci na její schválení guvernér ČNB Ing. Jiří Rusnok. „Mohu širokou veřejnost ujistit, že nově získaných pravomocí jak v oblasti operací na volném trhu, tak v oblasti regulace hypoték Česká národní banka využije vždy pouze v zájmu plnění svého zákonného mandátu, tj. v zájmu zajištění cenové a finanční stability České republiky,“ dodal Jiří Rusnok. I nadále bude platit zákaz měnového financování podle ustanovení § 34a zákona o ČNB, do kterého nebylo zákonodárci nijak zasahováno. Česká národní banka tak v žádném případě nesmí úvěrovat vládu, což vyplývá také z podmínek členství ČR v Evropské unii.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s použitím internetových stránek České národní banky, Advokátního deníku a České tiskové kanceláře)

Zapojte se do diskusí

Zde máte možnost zapojit se do diskuze či položit provozovateli stánek nějaký dotaz.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč