Loni se v České republice prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015.

9. 5. 2024
Vážení čtenáři, milí klienti, loni se v České republice prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015. Bytů se oproti roku 2022 prodalo o devět procent méně, domů o 17 pct. O 19% propadl rovněž prodej chat a chalup. Toto zjištění vyplývá z analýzy portálu Valuo, která zpracovává data katastrálního operátu a veřejných inzercí.

Nejžádanější dispozice bytů byly byty 2+1 a 2+kk, které tvořily průměrně 44 procent všech prodejů. Průměrná velikost prodaného bytu v České republice loni činila 66 metrů čtverečních, tj. tedy téměř stejně jako v předešlých čtyřech letech. Celkový počet prodaných bytů dosáhl 55.180 a domů 34.769. Ve srovnání s rekordním rokem 2021, ve kterém se prodalo 73.605 bytů a 55.941 domů, klesl prodej bytů o třetinu a domů o 60 procent. Zatímco některé regiony si udržely stabilitu, jiné naopak čelily výrazným propadům. V metropoli, Jihomoravském a Pardubickém kraji byl realitní trh relativně stabilní, přičemž Pardubický kraj zaznamenal meziroční nárůst prodejů bytů o 23 procent. Naopak počet prodaných domů meziročně klesl ve všech krajích. Největší pokles byl zaznamenán v hlavním městě, a to o 27 pct.

Dominantní postavení na realitním trhu si udržela už tradičně Praha, kde se prodalo 24 procent všech bytů v ČR. V přepočtu prodeje bytů na 1 000 obyvatel se ale metropole umístila až na 17. příčce. V tomto přepočtu se prodalo nejvíce bytů v Milovicích u Lysé nad Labem na Nymbursku, Mariánských Lázních a Karlových Varech. V prodeji domů má hlavní město podíl 3,5 procenta. Zatímco v Praze a Brně průměrná cena bytů loni vzrostla, Plzeň, Ostrava a Olomouc zaznamenaly naopak pokles. 

Mgr. Petr Jezdinský (za použití Valuo a ČTK)

Zapojte se do diskusí

Zde máte možnost zapojit se do diskuze či položit provozovateli stánek nějaký dotaz.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč