Pětina Čechů, Moravanů a Slezanů plánuje sjednání hypotečního úvěru, polovina musela záměr odložit.

14. 9. 2023
 Vážení klienti, milí čtenáři, pětina Čechů v příštích několika letech plánuje sjednání hypotéky, tj. meziročně o třetinu více. Polovina ale musela své plány kvůli vyšším životním nákladům a inflaci odložit. Každý třetí Čech očekává, že ceny realit v následujících letech ještě porostou. Toto zjištění vyplynulo ze společného empirického šetření České bankovní asociace (dále i jako "ČBA") a výzkumné agentury Ipsos, který se uskutečnil koncem března mezi tisícovkou respondentů.

Takřka dvě třetiny Čechů podle jeho výsledků bydlí ve vlastním, 37 procent má dům, 28 pct pak byt. Každý třetí zase žije v pronájmu. Ti, kteří nemovitost vlastní, si ji nejčastěji pořídili na hypotéku (32 procent), každý čtvrtý z vlastních úspor. „Hypoteční trh se nachází od poloviny minulého roku ve výrazném útlumu a počet sjednaných hypoték se dostal na nejnižší hodnotu za poslední dvě dekády. Příznivější březnová čísla na hypotečním trhu sice naznačují, že hypoteční aktivita mírně rozmrzá, stále byl však letošní březnový objem poskytnutých hypoték nejnižší od roku 2014,“ sdělil ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Zatímco ještě před dvěma lety bylo při výběru hypotečního úvěru nejdůležitější doporučení finančního poradce, v současnosti se jím občané České republiky příliš neřídí. Nejdůležitější je pro ně úroková sazba (46 pct), roční procentní sazba nákladů RPSN (33 procent) a měsíční splátka (31 pct), ukázal výzkum.

Rostoucí životní náklady a vyšší úrokové sazby ukrajují z rodinného rozpočtu významnou část. Každé procento úroků je na výši splátky znát. Proto dávají Češi jednoznačně přednost nižším splátkám před doporučením finančních poradců,“ uvedl specialista na finanční trh Ipsosu Michal Straka. Nejčastěji Češi plánují čerpat hypoteční úvěr do tří milionů korun. Více než polovina z těch, kteří hypotéku plánují, dofinancuje koupi nemovitosti částkou do 600.000 Kč. To je dvojnásobek toho, co nejčastěji vydávali ti, kteří již hypotéku mají. Ti, kteří hypoteční úvěr už splácí, na ni odvádí nejčastěji mezi 20 až 24 procent z čistého měsíčního příjmu domácnosti. Pro každou třetí domácnost splátka představuje přes 30 procent příjmů. Ti, co hypotéku teprve plánují, očekávají, že na splátce vydají nejčastěji více než 40 pct čistých příjmů domácnosti.

Takřka pětina občanů refixovala svůj hypoteční úvěr v minulém roce. S novými podmínkami fixace se vyrovnává stejně dobře jako předtím asi 70 procent z nich. Další zhruba třetinu Čechů, Moravanů a Slezanů s půjčkou na bydlení čeká refixace v následujících dvou letech. Polovina z nich se přitom domnívá, že budou muset omezit základní výdaje, aby mohli splácet novou výši hypotéky.

Nejčastěji očekávají, že nová úroková sazba bude čtyři nebo pět procent. Dle dat z katastru nemovitostí zpracované pro ČBA Dataligence ceny bytů i domů postupně klesají, v některých regionech pokles činil v březnu v porovnání s vrcholem z poloviny loňského roku až více než dvacet procent.

Reálný pokles cen ale Češi nevnímají. Téměř 40 procent se domnívá, že ceny nemovitostí v následujících letech ještě porostou. Zhruba čtvrtina je přesvědčena o opačném trendu, tedy že ceny imobílií budou klesat.

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím ČBA, Ipsos a ČTK) 

Zapojte se do diskusí

Zde máte možnost zapojit se do diskuze či položit provozovateli stánek nějaký dotaz.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč