Odchod Velké Británie z EU zasáhl londýnskou City mnohem více, než se očekávalo.

2. 5. 2021
Vážení čtenáři, milí klienti, více než 400 finančních firem ve Spojeném království přesunulo své aktivity, zaměstnance a celkový majetek přes jeden bilion liber (30 bilionů Kč) kvůli brexitu do zemí Evropské unie. A tato čísla se pravděpodobně v budoucnu ještě zvýší. Toto zjištění vyplývá ze studie institutu New Financial.

„Myslíme si, že je to podhodnocené a očekáváme, že ta čísla se časem zvýší. Jsme teprve na konci počátku brexitu,“ píše se ve studii. Až 7 400 pracovních míst se přesunulo z Británie nebo bylo vytvořeno v nových centrech v EU, uvádí studie. Přesun některých zaměstnanců však byl odložen kvůli omezení cestování v reakci na pandemii nemoci covid-19, upozornila agentura Reuters, která se odvolává na informace od bankéřů. Celkem se podle studie realizovalo 440 přesídlení, což je více, než se čekalo a výrazně nad odhadem z výzkumu New Financial uskutečněného v roce 2019, který počítal s 269 přesuny. Podle New Financial je možná reálné číslo ještě vyšší a přesahuje 500. Nejvíce ze změn působiště firem těžil Dublin, následovaly Paříž, Lucemburk, Frankfurt nad Mohanem a Amsterodam. Komerční banky přesunuly nebo přesouvají z Velké Británie do Evropské unie majetek za více než 900 miliard liber. Pojišťovny a správci aktiv více než 100 miliard liber.

New Financial očekává, že z dlouhodobého hlediska se nejvíce aktiv přesune do Frankfurtu, zatímco z přesunu pracovních míst nejvíce vytěží Paříž. Amsterodam pak překonal Londýn a je od ledna největším centrem obchodů s akciemi v Evropě. Studie rovněž předpokládá, že 300 až 500 menších finančních firem z EU by si mohlo otevřít ve Spojeném království stálou kancelář. Dosavadní předpovědi však odhadovaly, že si kancelář může otevřít až 1 000 korporací. Přímý přístup na trh finančních služeb nebyl zahrnutý do obchodní dohody, která platí mezi Spojeným královstvím a Evropské unie od ledna. A podle studie není pravděpodobné, že by se tuto situaci podařilo změnit.

Londýnské finanční centrum City v dohledné době zůstane dominantním finančním centrem v Evropě. Jeho vliv se však sníží, což podle studie může mít za následek snížení ročního přebytku obchodu se službami Británie s EU o 26 miliard liber.

Mgr. Petr Jezdinský (s přispěním ČTK a iDNES.cz)

Zapojte se do diskusí

Zde máte možnost zapojit se do diskuze či položit provozovateli stánek nějaký dotaz.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč