Bankovní rada České národní banky se rozchází v názoru na další snižování úrokových sazeb.

13. 1. 2024
Vážení čtenáři, milí klienti, bankovní rada ČNB se rozchází v názoru na další snižování úrokových sazeb. Zatímco viceguvernér centrální banky Jan Frait je totiž pro pomalejší postup, než by doporučovala prognóza České národní banky, člen rady Tomáš Holub by byl pro razantnější pokles, pakliže by se makroekonomická prognóza naplňovala. Toto zjištění vyplývá ze záznamu z prosincového jednání bankovní rady, který ČNB zveřejnila. Centrální banka v prosinci snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Byla to první změna sazeb od června 2022.

Bankovní rada se podle záznamu na jednání shodla, že nastal čas začít s pozvolným snižováním sazeb. Snížení sazeb o čtvrt procentního bodu podpořilo všech sedm členů rady. Podle guvernéra České národní banky Aleše Michla jsou úrokové sazby bezpečně vysoko nad jejich rovnovážnou úrovní, což umožní na následujících jednáních kdykoliv zastavit či přerušit jejich pokles, jestliže se naplní rizika působící ve směru vyšší inflace. Frait v této souvislosti sdělil, že proces snižování sazeb bude zřejmě pomalejší, než by doporučovala prognóza centrální banky. Naopak Holub byl názoru, že už v prosinci mohla České národní banky sazby snížit o víc než čtvrt procentního bodu a že pro futuru by měl pokles nastat v razantnějších krocích.

Podle Holuba také optimální okamžik pro počátek snižování sazeb nastal již dříve než v prosinci. Holub společně s Fraitem hlasoval pro pokles úrokové sazby už v listopadu, ostatních pět členů bankovní rady to ale tehdy odmítlo. Část bankovní rady označila za riziko působící ve směru vyšší inflace vládní rozpočtovou politiku. Podle viceguvernérky Evy Zamrazilové představují české veřejné finance dlouhodobé proinflační riziko, které je relevantní pro budoucí vývoj úrokových sazeb a pro konečnou hladinu, na které se ustálí. Naopak riziko mzdověinflační spirály, kterého se bankovní rada v minulosti obávala, se podle Zamrazilové a Holuba pro nejbližší období snížilo. Bankovní rada se rovněž shodovala, že pravděpodobnost výrazného lednového zvýšení cen je poměrně malá kvůli slabé poptávce. Co se týká další predikce úrokových sazeb, doporučujeme přečíst zajímavý rozhovor s Davidem Markem na: https://www.newstream.cz/leaders/david-marek-snizeni-sazeb-cnb-nemecko-nas-bude-drzet-pri-zemi


Mgr. Petr Jezdinský (s využitím ČNB a ČTK)

Zapojte se do diskusí

Zde máte možnost zapojit se do diskuze či položit provozovateli stánek nějaký dotaz.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč