Metropole začne podporovat družstevní a spolkové bydlení.

6. 1. 2021
Vážení čtenáři, Praha za výhodných podmínek poskytne pozemky bytovým družstvům a občanským spolkům pro výstavbu bytových domů. Praha se totiž v posledních letech potýká s bytovou krizí a vysokými cenami bydlení, které činí vlastní byty nedostupné i pro střední třídu. Dle posledních informací poradenské firmy Deloitte průměrná nabídková cena volných nových bytů v metropoli na konci října meziročně vzrostla o sedm procent na 118.200 korun za metr čtvereční. Pravidla obou forem podpory schválili na konci roku 2020 pražští zastupitelé. Zejména o družstevní bydlení se v minulosti vedly spory v koalici. Hlavní město teď začne připravovat pilotní projekty na vytipovaných pozemcích.

Podpora družstevního i spolkového bydlení počítá s tím, že by město poskytlo svůj pozemek pro stavbu bytového domu prostřednictvím tzv. práva stavby až na 99 let. Na tom by posléze stavěla buď družstva založená magistrátem spolu s privátním partnerem, nebo zvláštní občanské spolky, inspirované německými tzv. baugruppe. Pozemek v obou případech právní subjekty od magistrátu koupí až po splacení samotného domu. Výhodou má být podle vedení hlavního města skutečnost, že družstva i spolky zorganizované vlastníky budoucího domu ušetří marži, kterou by lidé jinak zaplatili developerské firmě. Do splacení domu se navíc cena sníží o hodnotu pozemku. Celkově tak má pořizovací cena bytů klesnout až o třetinu. Metropole za poskytnutí pozemku získá právo na užívání části bytů v domě, které může využít pro ubytování zástupců potřebných profesí, jako jsou zdravotníci, učitelé, hasiči nebo policisté.

Náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) uvedl, že oba projekty jsou sice podobné, ale jsou určeny pro trochu jinou cílovou skupinu. Předseda výboru pro bydlení Petr Zelenka (Praha Sobě) doplnil, že v případě spolkového bydlení se počítá spíše s menšími domy do 20 bytů. Forma spolku podle jeho názoru současně umožňuje nastavit pružnější pravidla např. pro možnost opuštění spolku, pokud si to životní situace členů vyžádá. Nyní hlavní město vytipuje vhodné pozemky pro první podobné projekty, a to v součinnosti s nedávno založenou Pražskou developerskou společností. Radní Hana Marvanová (za STAN) dříve uvedla, že o projekty družstevního bydlení již projevily zájem městské části, konkrétně Praha 11, Praha 13, Praha 8 a Praha 12.

Podporu družstevního bydlení se Marvanová pokoušela prosadit delší dobu, vznikl kolem toho však koaliční spor, kdy se proti záměru postavili zástupci Prahy Sobě a Pirátů. Ti kritizovali, že po splacení dluhu by si družstvo mělo od města odkoupit pozemek za odhadní cenu bez ohledu na zhodnocení parcely. Magistrát hlavního města by podle nich měl mít bytovou politiku nastavenou udržitelně, aby bylo možné z finančních prostředků získaných prodejem financovat další obdobné projekty. Tento problém má nakonec řešit roční platba do fondu rozvoje dostupného bydlení, se kterou se počítá u bytových družstev i spolků.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s použitím ČTK)

Zapojte se do diskusí

Zde máte možnost zapojit se do diskuze či položit provozovateli stánek nějaký dotaz.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč