V metropoli se v současné době staví nejvíce bytů za dekádu.

4. 12. 2020
Vážení klienti, v Praze se v září stavělo nebo bylo letos dokončeno 137 developerských projektů, ve kterých vzniká 14.450 bytů. Toto zjištění vyplývá z analýzy, kterou zpracoval městský Institut plánování a rozvoje (IPR). Podle institutu město zažívá největší výstavbu za poslední dekádu. Ceny nicméně stále rostou, podle dat institutu byla v září průměrná cena volného bytu v projektech 95.904 korun za metr čtvereční, což je tedy v meziroční komparaci asi o 10.000 korun více.

Institut analýzu provádí každoročně od roku 2009 a vychází z vlastního monitoringu stavebního trhu na základě veřejně dostupných informací. Zařazeny jsou projekty, které se staví nebo byly letos dokončeny a ve kterých vzniká alespoň deset bytů. Vyjma toho vznikají další byty rekonstrukcemi nebo přístavbami, ty však analýza nezahrnuje. Dle analýzy bude v zařazených projektech letos dokončeno 4 788 bytů, v příštím roce 4 293 a v roce 2022 to bude 4 510 bytových jednotek. Celkově se tak dá podle dokumentu očekávat, že v hlavním městě letos a příští rok vznikne 5 500 až 6 000 bytů, v případě roku 2022 by to mohlo být i výrazně přes 6 000. „Ve vztahu k naplnění tohoto odhadu bude ale záležet i na tom, do jaké míry se projeví dopady stávající koronavirové pandemie a očekávané hospodářské recese,“ upozornili autoři zevrubného rozboru.

Dokument dále uvádí, že meziročně se počet aktuálních projektů zvýšil ze 133 na 137 a počet vznikajících bytů vzrostl o devět procent. „V letošním roce byl zaznamenán dokonce nejvyšší počet aktuálních developerských projektů od roku 2009. A to samé platí i o počtu bytů, který v rámci těchto projektů vzniká,“ uvedli autoři. Nejvíce bytů se stavělo stejně jako loni v Praze 5.

„Ačkoliv se v roce 2020 navýšila celková výstavba a rovněž i počet volných bytů, tak vývoj cen nových bytů nedoznal žádných zřetelnějších změn a stále má výrazně růstovou tendenci,“ konstatuje se dále v analýze. Průměrný byt stál loni v září podle ceníků firem asi 7,3 milionu korun, letos to bylo už zhruba 8,5 milionu. Průměrná cena bytu podle autorů odpovídá 16,5 násobku hrubé roční mzdy průměrně vydělávajícího pražského zaměstnance. „Lze tak konstatovat, že stávající ceny nových bytů jsou již mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů,“ uvádí rozbor. Asi dvě třetiny bytů v projektech již byla podle analýzy prodána, volných jich bylo v září 4 774. Průměrná velikost jednotek činila 76,8 m2 bez balkonů, lodžií a teras, medián pak 70,8 metrů čtverečních. Nejvíce volných bytů bylo v září na prodej s dispozicí 2+Kk a 2+1, a to 41 procent z celkového počtu. Těchto bytů také developeři staví nejvíce.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s použitím webů Institutu plánování a rozvoje a České tiskové kanceláře)

Zapojte se do diskusí

Zde máte možnost zapojit se do diskuze či položit provozovateli stánek nějaký dotaz.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč