Třetině občanů v České republice zkomplikoval koronavir bytovou situaci.

3. 12. 2020
Vážení čtenáři, milí klienti, až třetině lidí v ČR zkomplikovala krize spojená s opatřeními proti šíření koronaviru situaci s bydlením. Nejčastěji mají strach, že budou mít problémy s placením nájemného nebo hypotečního úvěru. Aktuální problémy s placením uvedlo šest procent Čechů. Toto zjištění vyplývá z výsledků výzkumu Generali Investments, které má ČTK k dispozici. Na konci září se ho zúčastnilo 1 084 respondentů, resp. ekonomicky aktivních lidí.

Skoro třetina dotazovaných současně uvedla, že kvůli zhoršení ekonomické situace, které zapříčinila koronavirová pandemie, slevili ze svých nároků na bydlení. Více než desetina je např. ochotná bydlet v menším, zhruba deset procent by pak snížilo své požadavky na stav nemovitosti.Podle průzkumu bydlí ve vlastním 68 procent dotázaných. V nájmu žije 27 procent, pět procent bydlí u příbuzných nebo kamarádů. Realita a představy se však výrazně liší. Ve vlastním bytě nebo domě by v budoucnosti chtělo bydlet 92 pct respondentů.
 
Téměř dvě třetiny z těch, kteří si vlastní byt nebo rodinný dům teprve chtějí pořizovat, ale mají strach, že kvůli koronaviru to pro ně bude ještě složitější než dříve. Každý dvacátý musel koupi odložit, dalších osm procent dotázaných odpovědělo, že nebudou schopni na vlastní bydlení šetřit.

Na konci září pracovala alespoň částečně z domova čtvrtina oslovených. V Praze to bylo 42 procent, ve Zlínském pouze sedm procent. Lze však předpokládat, že po říjnové sérii zpřísňujících vládních opatření se situace změnila.

„Dá se očekávat, že výrazné rozšíření práce na tzv. home office se podepíše nejen na trhu s kancelářskými prostory, nýbrž právě i na poptávce po bydlení, poněvadž lidé už nebudou tak vázáni každodenním dojížděním do zaměstnání,“ konstatoval ředitel Real Estate Generali Investments Marek Bečička.

Přes čtvrtinu účastníků dotazníkového šetření, kteří se chtějí výhledově stěhovat a kvůli koronaviru změnili způsob práce, v důsledku toho vybírá nové bydlení v lokalitě vzdálenější od centra, nebo dokonce v jiné obci. Sedm procent z nich vybírá byt nebo rodinný dům, kde budou moci mít vyhrazený prostor pro práci.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím ČTK)

Zapojte se do diskusí

Zde máte možnost zapojit se do diskuze či položit provozovateli stánek nějaký dotaz.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč