8. 9. 2021
Vážení čtenáři, milí klienti, družstevníci, do 31. prosince 2020 měli členové bytových družstev (družstevníci), na jejichž výstavbu byla poskytována finanční, úvěrová či jiná pomoc podle zvláštních předpisů, a družstev vzniklých do 31. 12. 1991, zákonný nárok na převod družstevního bytu do osobního vlastnictví. To však již od 1. ledna 2021 neplatí!
Podmínkou k tomu, aby členové získali družstevní byt do vlastnictví osobního, bylo, že museli splnit včas veškeré své závazky vůči družstvu, zejména splatit příslušnou část nesplacených úvěrů, případné nedoplatky nájemného a jiné vzájemné vypořádání, a posléze své bytové družstvo vyzvat k převodu.
Původně byly tyto převody možné do konce roku 1995. Lhůta se však postupně prodlužovala až do 31. 12. 2020.
V současnosti už nemá bytové družstvo povinnost smlouvu o převodu do osobního vlastnictví uzavřít. Avšak možnost převodu nezaniká.
Pro zajištění převodu bytu do osobního vlastnictví po 1. 1. 2021 uzavřela řada bytových družstev se svými členy smlouvu o budoucím převodu do vlastnictví. Pokud tomu tak je, nic nebrání převod uskutečnit.
Smlouva o budoucím převodu má tříletou promlčecí lhůtu, event. má smluvně dohodnutou lhůtu, kterou by měl člen sledovat, aby byla ze strany bytového družstva dodržena.
Bytová družstva mohou rovněž i nadále převádět jednotky do vlastnictví podle ustanovení zákona č. 311/2013 Sb., o převodu vlastnického práva k jednotkám a skupinovým rodinným domům některých bytových družstev a o změně některých zákonů.
Toto rozhodnutí však je už plně v kompetenci příslušného bytového družstva a nezakládá družstvu povinnost, nýbrž mu poskytuje možnost tak učinit. Stačí, když si družstvo dá tuto možnost do stanov, nebo o tom rozhodne členská schůze. Je to však fakultativním (dobrovolným) závazkem družstva, nikoli jeho zákonnou povinností.
Odborné zdroje:
Mgr. Petr Jezdinský