Ceny bytů by mohly dle finančních analytiků někde klesnout.

10. 9. 2020
Vážení klienti, ceny bytů v České republice by mohly kvůli opatřením proti šíření koronaviru klesnout, především v méně atraktivních lokalitách. Důvodem je hlavně očekávané snížení poptávky. Pokles však zřejmě bude malý a přechodný. Konstatovala to většina analytiků, které ČTK oslovila. Oslabená koruna by podle nich naopak mohla přilákat zahraniční investory.

„Zejména při dramatičtějším průběhu nadcházející „koronavirové recese“ v ČR by mohl trh s byty výrazně ochabnout až zamrznout. Lidé prostě nebudou ochotni dávat v době ekonomického útlumu leckdy horentní sumy za nemovitost. Ruku v ruce s tím poleví tlak na růst cen nemovitostí. Zejména nemovitosti v méně atraktivních lokalitách, jakou jsou sídliště či periférie měst, budou zlevňovat,“ uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. V atraktivních lokalitách je ale podle něj třeba počítat s cenovou stagnací. Celkově očekává, že ceny nemovitostí v souhrnu neklesnou o více než deset procent. „Pro případný pokles cen bytů bude určující, zda poptávka po nich klesne natolik, že na trhu nastane převis bytů....Dopady na poptávku po bytech budou více citlivé na délce trvání epidemie a na razanci přijatých opatření,“ doplnil analytik UniCreditBank Patrik Rožumberský. Aktuálně to podle něj vypadá, že vliv těchto faktorů na finanční situaci domácností a tedy na poptávku po bydlení nebude zanedbatelný. „Může se tak stát, že v určitých regionech a v určitých segmentech trhu s bydlením převis nabídky bytů nastane. Celorepublikově vidím pokles cen bytů jako reálný, měl by však být jen mělký a přechodný,“ dodal.

„Cenové propady na trhu s nemovitostmi se odehrávají s časovým zpožděním. To je dáno výrazně delším procesem, který je nutné při nákupu či prodeji reality absolvovat. Navíc mnoho obchodníků s nemovitostmi bude ochotno počkat, až se současná situace uklidní. To se může projevit zmražením trhu s nemovitostmi. Teprve až ve chvíli, kdy trh s nemovitostmi bude delší dobu zmražený, budou někteří prodejci ochotni jít s cenou dolů,“ sdělil analytik BH Securities Štěpán Křeček. Podle analytika společnosti Natland Petra Bartoně se současná opatření na cenách bytů neprojeví. „Byty jsou věcí dlouhodobé spotřeby, de facto nejdelší ze všech statků, se kterými přijdeme v životě do styku, a nikdo zatím netvrdí, že virus se nějak projeví na stavu ekonomiky za dva za tři roky,“ řekl Bartoň. Naopak, pokud koruna bude dále oslabovat, lze podle něj očekávat vyšší investiční poptávku po bytech od cizinců. „Hlavně Praha bude po přechodu viru nadále pro cizince velice atraktivní město na ideálním místě uprostřed Evropy, na tom virus nic nezmění. Cenu bytů v České republice tedy bude nadále držet na vysoké úrovni náš zablokovaný systém stavebních povolení, oficiálně jeden z nejpomalejších na světě,“ uzavřel Bartoň.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s použitím portálu ČTK)

Zapojte se do diskusí

Zde máte možnost zapojit se do diskuze či položit provozovateli stánek nějaký dotaz.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč