Objem hypotečních úvěrů v březnu vystoupal na rekordních 45 mld. Kč.

8. 5. 2021
Vážení čtenáři, milí klienti, březen se s objemem poskytnutých hypoték 44,7 miliardy korun stal jasně nejsilnějším měsícem v historii České republiky. Objem poskytnutých hypoték se za první kvartál roku vyšplhal na skoro 100 miliard korun. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů v březnu po 11 měsících poklesů nepatrně stoupla na 1,94 procenta z únorových 1,93 pct. Toto zjištění přináší Fincentrum Hypoindex.

„Jestliže jsme o únoru a lednu letošního roku hovořili jako o velmi úspěšných až rekordních měsících, tak březen je jednoznačně „nej“ měsícem v celé historii Fincentrum Hypoindexu. A to platí ve všech sledovaných oblastech. Počínaje objemem všech poskytnutých hypoték 44,72 miliardy korun přes jejich počet až po průměrnou poskytnutou hypotéku 3,105.568 korun,“ konstatoval analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora. Počet poskytnutých hypoték překonal i dosud rekordní listopad 2016, kdy hypoteční banky sjednaly 14.386 hypotečních úvěrů. Letos v březnu to bylo o 15 více. Průměrná hypotéka za březen vzrostla o 98.667 Kč.

Počet hypoték v březnu meziročně stoupl o 95 procent, objem o 137,5 procenta, doplnil ředitel makléřské firmy Golem Finance Libor V. Ostatek. „Čelíme nebývalé poptávce, která žene ceny k historickým hodnotám a doslova vyvolává hypoteční horečku. Osobně si nemyslím, že trh zchladí růst úrokových sazeb, ten totiž podle mne nebude letos nijak výrazný. Je čas se začít zamýšlet nad riziky, které současná situace přináší. Nic neroste do nebe,“ sdělil ČTK. Průměrná hypotéka naznačuje, že tlak na růst cen nemovitostí nepolevuje. Aktuální data Českého statistického úřadu ze stavebnictví navíc ukazují, že klesá nejen počet dokončených, nýbrž i počet stavebně zahájených bytů, což se časem odrazí i v nabídce nového bydlení. „Dá se proto očekávat, že tlak na růst ceny nemovitostí ještě zesílí,“ podotkl Sýkora.

Za vysokým zájmem lidí o získání nové hypotéky stojí podle něj informace v médiích, od analytiků i samotných bank, že sazby hypoték půjdou již pomalu nahoru. V rekordních počtech se však projevuje hlavně zájem lidí o refinancování existujícího hypotečního úvěru. „S ohledem na vývoj, který začal již v minulém měsíci, lze očekávat, že ruku v ruce s růstem sazeb budou naopak pomalu klesat počty a objemy poskytnutých hypoték,“ odhadl Sýkora. Nejvíce hypoték v historii říká, že bez ohledu na aktuální nejistou situaci, je investice do vlastního bydlení na prvním místě, dodal analytik společnosti Patron Daniel Horňák. Otočení kurzu úrokových sazeb směrem vzhůru bylo podle něj hlavním impulsem, proč s půjčkou na bydlení již nečekat. „V kombinaci s nedostatkem nemovitostí, jejich stále se zvyšujícími cenami a nejistou budoucností byl březen ve znamení ´když hypotéku ne teď, tak už nikdy´,“ doplnil.

Komerční banky začínají být přetížené počtem vyřizovaných žádostí a prodlužují se lhůty zpracování hypoték, řekl ČTK ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. Za vysokým zájmem stojí podle něj stále stejné důvody. Jednak velmi nízké úrokové sazby, o kterých se spekuluje, že už dlouho nevydrží, průměrný úrok, který už nabral opačný směr, a rostoucí průměrná hypotéka. Nabídkové sazby hypoték již zvýšila většina obchodních bank. Během března vzrostly sazby v Air Bank, Equa bank, mBank, Sberbank, ve skupině ČSOB či Komerční bance a začátkem dubna se připojila Fio banka. Další zvyšování hypotečních sazeb banky navíc během následujících měsíců vzhledem k růstu cen zdrojů na mezibankovním trhu nevylučují.
 

Mgr. Petr Jezdinský (s použitím ČTK a Fincentrum Hypoindex)

Zapojte se do diskusí

Zde máte možnost zapojit se do diskuze či položit provozovateli stánek nějaký dotaz.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč