V České republice zuří cenová válka mezi dodavateli energií.

1. 11. 2020
Vážení čtenáři, cenová válka mezi hlavními dodavateli elektřiny v ČR pokračuje. Společnost innogy v reakci na nedávné oznámení firmy ČEZ od listopadu zlevní elektřinu u základního produktu Standand v distribučním území ČEZ Distribuce průměrně o devět procent. ČTK tuto informaci sdělil mluvčí innogy Pavel Grochál. ČEZ v září oznámil, že od října sníží cenu elektřiny pro domácnosti napříč ceníky v průměru o devět procent. Úspory slibují i další dodavatelé. Důvodem je pokles velkoobchodních cen.

„Jedná se o očekávaný krok. Vývoj velkoobchodních cen na burze totiž umožňuje, aby prakticky všichni dodavatelé zlevnili ceny pro konečné odběratele. Lišit se bude jen načasování úpravy cen. Vítám, že rozhodující dodavatelé přistoupili ke zlevnění již na počátku topné sezony, a nikoliv až na začátku nového roku, kdy jsou změny ceníků tradičně nejčastější,“ informoval ČTK analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. Grochál konstatoval, že v distribuční zóně ČEZ Distribuce klesnou také ceny fixních produktů innogy, např. nejprodávanějšího tarifu elektřina Optimal. Podle ředitele innogy pro maloobchod a marketing Davida Konvaliny s tarifem Optimal zákazník dosáhne proti ČEZ nižší ceny o 13, 15 a 17 pct v jednotlivých letech smlouvy a v každém roce získá bonus 500 korun. Firma innogy je největším tuzemským dodavatelem plynu. Má asi 1,2 milionu odběratelů. Elektřinu od společnosti bere zhruba 0,4 milionu zákazníků. Firma od října snížila všem zákazníkům cenu plynu o pět procent. Rodina, která od společnosti odebírá elektřinu a zemním plynem vytápí dům a ohřívá vodu, podle propočtů innogy ročně ušetří po snížení cen obou komodit přes 2 000 korun.

Ceny upravují i další. ČEZ už dříve uvedl, že po avizovaném poklesu cen firmy zákazníci za každou megawatthodinu (MWh) uspoří zhruba 230 korun, což při průměrné roční spotřebě domácností 3,5 MWh znamená, že lidé ročně ušetří několik stovek korun. E.ON tvrdí, že při přechodu na produkty s takzvanou zelenou elektřinou ušetří lidé proti standardním ceníkům společnosti deset procent. „Jak je obvyklé, když zlevní ČEZ, snaží se zareagovat i naše konkurence, ale nejde zatím bohužel o plošné zlevnění. Pouze u některých produktů nebo na části území. ČEZ zlevňuje plošně, pro všechny zákazníky po celé České republice a u všech produktů. Zákazníci nemusejí přecházet na jiné produkty ani se starat, na kterém jsou distribučním území. Jen inkasují slevu,“ řekl ČTK mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Společnost Bohemia Energy sdělila, že jednou z možností, kterou nabízí, jsou produkty s garancí nižší ceny, se kterou zákazník získá nižší cenu než nabízí jeho dominantní dodavatel. „Našim klientům je tak úplně jedno, jaká cenová nebo jiná válka mezi dodavateli zuří. Mají totiž ceny lepší než ty, které tento souboj přináší. Hlavně si nemusejí klást každou chvíli otázku, jestli jim jejich platby dodavatel změní, o kolik a kdy,“ podotkl obchodní ředitel firmy Libor Holub. Úspory ale slibují i menší dodavatelé. Např. společnost epet z Energetického a průmyslového holdingu uvedla, že její ceny zůstávají i přes snižování cen tradičních dodavatelů výhodnější. "Důvodem je mj. i skutečnost, že zákazníci s menší spotřebou energií potřebují férově nastavenou výši stálého měsíčního platu, který hraje v ceně obchodní části dodávky elektřiny i plynu významnou roli,“ napsala na svém webu.

Menší dodavatelé se obvykle snaží být konkurenceschopní vůči těm velkým, a tak by měli ušetřit všichni spotřebitelé. Připomínám, že v případě elektřiny dodavatelé ovlivňují pouze asi 40 procent celkové ceny. Na ten zbytek si musíme počkat až po vydání cenových rozhodnutí regulátora na rok 2021. I tam ale očekávám úsporu,“ uzavřel Gavor. Zbylou část výsledné ceny elektřiny každoročně stanovuje Energetický regulační úřad. Je v ní zahrnut poplatek za přenos a distribuci nebo příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím ČTK)

Zapojte se do diskusí

Zde máte možnost zapojit se do diskuze či položit provozovateli stánek nějaký dotaz.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč