Historická vozidla budou asi prověřovat i stanice technické kontroly.

2. 3. 2021
Vážení čtenáři a potenciální klienti, i segmentem auto-veteránů se již zabývá JURIS REAL GROUP. Proto nám nemohla uniknout informace, že způsobilost provozu historických vozidel na silnicích zřejmě budou nově posuzovat stanice technické kontroly (STK). Nebude tak postačovat jejich testování subjektem pověřeným Mezinárodní federací historických vozidel.

Lhůta mezi prověrkami se na druhou stranou prodloužila z nynějších dvou let až na pět let. Předpokládá to poslanecký pozměňovací návrh k vládní novele zákona o provozu na pozemních komunikacích, který podpořil sněmovní hospodářský výbor.

Subjekty pověřené federací nyní ověřují původnost historického vozidla i jeho technický stav. Předkladatelé úpravy v čele s Petrem Sadovským (ANO) ale tvrdí, že k technickým prohlídkám mají pouze omezené vybavení.

Jejím přenesením na standardní stanice technické kontroly získá stát lepší přehled o technickém stavu historických vozidel, což povede i ke zvýšení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích, uvedli v důvodové zprávě.

Zástupci ministerstva dopravy rozptylovali obavy některých poslanců, že historická vozidla nebudou kontrolami procházet. Prohlídky takových automobilů, které jezdí na běžných registračních značkách, provádějí stanice technické kontroly už teď, a to podle pravidel, která platila při uvedení těchto vozů do provozu, konstatovali.

Např. zkouška brzd třeba předválečných vozidel se prý neprovádí na válcích, ale „pocitově“ při krátké jízdní zkoušce.

Podpořený pozměňovací návrh také předpokládá, že žadatelé budou moci provést registraci historického vozidla na kterémkoli ze 14 obecních úřadů, které tuto agendu vykonávají. Ruší se tedy jejich místní teritorialita (příslušnost).

Vládní novela zavádí možnost elektronické žádosti o zápis do registru vozidel nebo o zápis změn. Zjednodušit by se mohl i zápis změny vlastníka nebo provozovatele vozidla, protože obě strany by mohly podávat společnou žádost, ale pomocí dvou oddělených podání.

Dopravci by si také mohli rezervovat registrační značku. Díky tomu by si mohli vyřizovat potřebná povolení ještě předtím, než úřad vozidlo zapíše do registru.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s použitím ČTK)

Zapojte se do diskusí

Zde máte možnost zapojit se do diskuze či položit provozovateli stánek nějaký dotaz.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč